4 Day Cooking and Italian Lessons: prices/person 2017

The prices are for single travelers  (single occupancy) and for groups from 2 to 8 people ( double occupancy).  If your group is composed by more than 8 people send me your request and we will send you the best price.
It is also possible to bring along a non-participating partner who can spend the morning enjoying the surroundings, and could then join the group at lunchtime. Non-participating guests are welcome on the excursion and can use all the facilities at the farmhouse and join all the meals, just not the actual cooking classes.

The packages include:

  • Accommodations in the apartment of the farmhouse “la volpe e l’uva”.
  • 3 breakfasts (in your apartment you will find coffee, milk, biscuits, jams, butter and sugar)
  • 3 cooking classes (preparation of 4 course meal),
  • 3 Four course meal from the cooking lesson;
  • Umbrian wines during meals, liquors for after dinner/lunch;
  • Certificate of participation;
  • Folder with all the recipes;
  • Apron of Let’s cook in Umbria.
  • 9 hours total of italian lessons ( 3 hours each afternoon; 1 hours= 45 minutes).

 

4 Day Cooking  and Italian lessons  Prices:

 

Solo travelers
Participating guest, single occupancy 750 euro

 

Group of 2  people Participating guest, double  occupancy in 1 apartment  650 euro

Group from 3 to 4  people Participating guest, double  occupancy in 2 apartments 610 euro

Group from 5 to 6 people Participating guest, double occupancy in 3 apartments 590 euro

Group from 7 to 8 people Participating guest, double occupancy in 3 apartments 550 euro

Non-participating guest, double occupancy 400 euro